JAK TO JEST Z SOLENIEM ?

jak_solic_potrawy

Solenie zup

Zupy powinniśmy solić dopiero pod koniec gotowania. Wyznacznikiem jest tu miękkość warzyw. Sól dodana na początku może spowodować zmętnienie zupy, co nie jest pożądanym zjawiskiem.

Rosół możemy solić zarówno na początku jak i na końcu gotowania w zależności od tego, czy zupa ma być mętna czy klarowna. Jeżeli posolimy go na początku gotowania to uzyskamy wywar mętny, ale smaczniejszy i bardziej intensywny w smaku. Soląc rosół pod koniec gotowania wywar będzie mniej esencjonalny, o gorszych walorach smakowych niż posolony na początku, ale będzie klarowny.

Również w przypadku krupniku sól powinniśmy dodawać na końcu, gdyż dodana wcześniej spowoduje, że kasza pociemnieje i będzie miała mało apetyczny wygląd.

Mięsa i ryby

Mięso przeważnie solimy przed każdą obróbką termiczną, gdyż wtedy zapobiegamy nadmiernemu wyciekowi soku komórkowego z porcji mięsa, a nasze potrawy są smaczniejsze. Dodatkowo sól działa jako marynata.

Jeżeli planujesz na obiad mięso duszone to posól je bezpośrednio przed obsmażeniem, jeżeli zaś planujesz podać mięso pieczone dobrze jest je natrzeć solą (oraz innymi przyprawami) ok. 1-3 godzin przed włożeniem porcji do piekarnika. Cielęcina i wieprzowina sauté powinna być solona ok. 10 minut przed poddaniem obróbce termicznej. Jeżeli serwujemy mięso w panierce, to solimy je przed obtoczeniem w bułce tartej (lub mące). Również zrazy solimy bezpośrednio przed smażeniem – jeżeli sól dodamy znacznie wcześniej to dojdzie do wyciekania soku z komórek, zaś mięso po ostygnięciu wyschnie. Jeżeli mięso poddajemy tylko gotowaniu to warto, aby włożyć je do lekko osolonego wrzątku. Dzięki temu zabiegowi mięso po ugotowaniu będzie soczyste i smaczne.

Oczywiście są też wyjątki. Wątróbkę lepiej solić dopiero po smażeniu, inaczej będzie ona twarda. Podobna sytuacja jest w przypadku befsztyków wołowych.

Ryby solimy dopiero, gdy są one sprawione, umyte i osuszone. Ryby przeznaczone na smażenie solimy bezpośrednio przed położeniem na patelni, gdyż sól przyspiesza wyciekanie soku komórkowego, zatem jeśli posolimy ją znacznie wcześniej niż bezpośrednio przed smażeniem, możemy uzyskać danie suche, mało soczyste i nie najlepszej jakości.

Warzywa

Warzywa – zarówno te świeże jak i mrożone – gotujemy w lekko osolonej wodzie lub pod koniec gotowania. Jeżeli chcesz ugotować warzywa zielone takie jak brokuły, rośliny strączkowe, to gotuj je bez soli inaczej – pozostaną twarde. Jeżeli masz ochotę na warzywa gotowane na parze to sól dodaj dopiero, gdy trochę zmiękną.

Surówki należy solić bezpośrednio przed podaniem na stół. Wtedy zachowają ładny wygląd, gdyż nie utracą one jędrności jeżeli będą zbyt długo przebywać w towarzystwie soli, w dodatku będą smaczne i dobrze doprawione.

Źródło: polki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *