PRZYGOTOWANIE ŻYWNOŚCI DŁUGOTERMINOWEJ

wekowanie

Wekowanie to bardzo popularna metoda konserwacji żywności. Konserwującymi czynnikami w przypadku wekowania są: odcięcie od dopływu świeżego powietrza zawierającego mikroby/bakterie, wykorzystanie konserwujących właściwości kwasu mlekowego, cukru, octu czy soli.

Urlop pod namiotem, na kampingu czy na kwaterach – nie ma znaczenia – możemy żywic się samodzielnie zabierając ze sobą własne jedzonko. W ten sposób będziemy mieli o wiele więcej pieniędzy na inne przyjemności 😉

Z połączenia właściwości konserwujących z właściwym przygotowaniem weków – możemy otrzymać prawdziwą żywność długoterminową.

Przygotowanie do wekowania:

Słoiki dokładnie myjemy – w miarę możliwości wyparzamy i wcześniej przygotowaną zupę, keczup, leczo, bigos czy wszelkie inne danie – jeszcze gotujące się przekładamy do gorącego słoika. Zakręcamy szczelnie nakrętkę, słoiki odwracamy i właściwie otrzymujemy słoik w którym danie powinno przetrwać kolejnych kilka tygodni (maks. 3). Oczywiście warunkiem dalszego spożycia jest prawidłowe zassanie nakrętki.

Tyndalizacja to 3krotne pasteryzowanie w odstępach ok 24h. Tak więc gdy nasz słoik jest gotowy i wypełniony niemal po brzeg pysznym daniem. Zakrętka prawidłowo się zassała i wszystko przygotowaliśmy jak należy – wkładamy słoiki do garnka z wodą i gotujemy nie krócej niż 45min (zawartość słoików musi się spasteryzować wewnątrz słoika – stąd tak długi czas gotowania. Słoiki odstawiamy na bok do powolnego stygnięcia i następnego dnia powtarzamy czynność. Właściwie po drugiej pasteryzacji niektórzy odpuszczają sobie dalsze procesy – jednak radzimy dla uzyskania 100% pewności – pasteryzuję po raz trzeci.

Tak przygotowana potrawa – również mięsna jest trwała z powodu całkowitego wybicia bakterii wewnątrz przygotowanych słoików. Pierwsza pasteryzacja wybija aktualnie żyjące bakterie. Powolne studzenie i odczekanie 24h daje możliwość rozwinięcia się bakterią ze stadium przetrwalnikowego, po czym wybijamy je drugą pasteryzacją. Trzecia to tak właściwie upewnienie się że w słoiku nie pływa nic co mogłoby nam zepsuć zapasy.

Przechowywanie słoików – jako że prawidłowo przygotowane danie możemy przechowywać przez wiele lat – Jednak co kilka tygodni należy sprawdzać szczelność nakrętek. Nie dobry znak to: wybrzuszenie, wyciek, syczenie itp.

Słoiki możemy przechowywać w piwnicy, szafkach – nie wymagają obniżenia temperatury przechowywania – jednak nie lubią światła.

Tyndalizacja w piekarniku.

Sposób wykorzystywany przez osoby robiące większą ilość słoików równocześnie – zamiast słoiki z daniem wkładać do wody – wkłada się je do piekarnika nastawionego na ponad 130stC – należy odczekać aż zawartość słojów będzie cała przegotowana – czynność powtarzamy przez 3 dni.

Źródło: prawdziwypreppers.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *